Mistr svazu 2022

Vážení fotografové!

Dovoluji si Vám připomenout pokračující svazovou soutěž o Mistra svazu 2022. Tato soutěž bude mít jubilejní délku trvání 50 let, s krátkými přestávkami.

Termín uzávěrky je 15. 9. Přihlášku naleznete zde. A propozice naleznete tady.

Fotografie lze zaslat na známou adresu: Milan Sedláček, SČF, Fügnerovo nám. 5, P.O. BOX 12, 120 21 Praha 2.
Případně kontaktujte přímo na tlf.: 605 253 526, Jana Hnilicová

Vaše Jana Hnilicová

Dovoluji si připojit malou poznámku:
„O soutěž je v posledních letech menší zájem, proto uvítám z Vašich řad každou připomínku. Nebo se nad ní stahují mraky?…“ Jana Hnilicová

Galerie Nahoře: František Dvořák, Můj dialog se světem

František Dvořák
MŮJ DIALOG SE SVĚTEM

  1. května – 15. července 2022
    Vernisáž výstavy se koná 24. května v 17 hodin.
    František Dvořák (5. 6. 1932 – 30. 7. 1986 České Budějovice) byl absolventem
    reálného gymnázia v Českých Budějovicích. Odborné fotografické školení absolvoval
    u profesora Jána Šmoka. Povoláním byl propagační grafik v Koh-i-nooru České
    Budějovice. Byl členem Svazu výtvarných umělců a českobudějovické fotografické
    skupiny FOTOS. V letech 1962 – 1986 získal za svou tvorbu řadu cen doma i
    v zahraničí. Věnoval se i žánrové fotografii (např. kniha České Budějovice zblízka,
    1965).
    Už koncem padesátých let minulého století začal hledat způsob, jak vyjádřit složitost
    všech věcí našeho světa a definovat skutečnost prostřednictvím osobních prožitků. A
    jak dosáhnout toho, aby vzniklé obrazy obsahovaly ono vzrušující napětí mezi
    skutečností a osobním pocitem z ní.
    Fotografie Františka Dvořáka jsou stejně reálné jako nereálné. Vyjadřují, kde se ocitl
    psychicky, pocitově i fyzicky. Vyprávějí o osamělosti, radosti, rozkoši i smutku. Holou
    skutečnost proměňují a obohacují o další dimenzi subjektivního hodnocení –
    záhadnost, přízračnost i neurčitost. Z potřeby vyrovnat se se životem, s jeho
    paradoxy, ironií, velikostí i nicotností, dospěl autor k novému fotografickému výrazu –
    k dialogu se skutečností prostřednictvím střetu citlivé lidské duše s chladným a
    necitlivým světem.
    Fotografické dílo Františka Dvořáka dodnes čeká na odborné zpracování. Mělo by
    být zařazeno tam, kam právem náleží, na čestné místo v dějinách československé
    fotografie.
    Bohuslava Maříková

Galerie Nahoře je otevřena: PO – PÁ 9 – 17 hodin
www. metropolcb.cz

Výstava Jak se žilo… v Clubu 3.Břeh

Vilém Kropp: Beze slov, 1969

Obnovená výstava fotografií ze sbírky SČF s názvem Jak se žilo… rozšířená o s dobou spjaté portréty osobností je do 4. června 2022 k vidění v Clubu 3.Břeh, Nitranská 13, Praha 3 – Vinohrady. Ukazuje, jak se žilo i jak se fotografovalo za socialismu. Úlohou fotografie bylo tehdy stejně jako v ostatních dobách podávat svědectví a je paradoxní, že i ty vysoce tendenční snímky se s odstupem doby jeví nejen jako komické, ale i jako kritické. A protože doba fandila například pracovní fotografii a nejrůznější komise hodnotily „angažovanost“ snímků, i účastníci amatérských soutěží a přehlídek se stejně jako další řada reportážních, sportovních i reklamních fotografů z té doby naučili pracovat s jinotaji a dvojím významovým plánem. Většinou ani nešlo o složité ideové konstrukce. Prostě se jim dařilo dostat do snímků rozporuplnou atmosféru doby, včetně vlastních postojů, pochybností a nejistot. Z dnešního hlediska se pak o celkové vyznění takových obrazů postaral časový odstup a další proměna fotografovaného. Věra Matějů