Nová venkovní výstava – přijďte se podívat!



Třetí výstava projektu Fotografie pro vás, realizovaného Kulturním Jižním Městem, o.p.s , městskou částí Praha 11 ve spolupráci se Svazem českých fotografů, z.s. a Národním archivem ČR. Snahou tohoto projektu je představit fotografii mimo galerie, ale zároveň ji oprostit od reklamní a agitační prázdnosti.
Současná výstava se věnuje 50. a 60. letům minulého století. Ukazuje, jak politická deformace totalitního režimu souvisela s deformací stylu života, rozdvojením identity jednotlivce mezi žitím doma a navenek, dualitou vyřčeného a nevyřčeného. Výběr fotografií objasňuje nejen, jak se žilo, ale i jak a co se fotografovalo. Jak a co se nosilo, doslovně i přeneseně. Důležité pro reflexi této doby je pochopit řeč jinotajů, specifický humor a někdy i bezděčně ironický přístup k jevům a dění před fotoaparátem. Pohled na situace, které jen malá část současníků zažila, které i ti starší již znají jen z vyprávění rodičů a prarodičů, oživí vzpomínky i současnou interpretaci této složité doby.



Svaz českých fotografů se podílí na výstavách velkoformátových fotografií ve volném prostoru realizovaných Městskou částí Praha 11, Kulturním Jižním Městem, o.p.s. na pochozí zóně metra Háje. Projekt vychází ze snahy představit fotografii mimo galerie, ale zároveň ji oprostit od reklamní a agitační prázdnosti.
Vystavené fotografie, pocházejí většinou ze sbírkového fondu Svazu českých fotografů zahrnujícího více než 12 tisíc fotografií současných i dřívějších autorů, profesionálů i amatérů, uloženého v Národním archivu ČR. Spojují neopakovatelnost zobrazené skutečnosti s osobním přístupem autora, jeho hodnocením, prožitkem, emocemi. Pouhá paměť nestačí na rychlé přeměny a právě tady je fotografie ideálním pomocníkem, nástrojem, partnerem historie. Dokáže často zachytit, co by stálo mnoho slov. Abychom si mohli uvědomit, jak žijeme, je třeba poznat povahu a poetiku předešlé doby – nejen odlišnost prostředí, jednání, každodenních prožitků, ale koneckonců i jinakost chápání a fotografického zobrazování. Výstavy budou obměňovány každý měsíc po dobu jednoho roku. První je pod názvem Jak se žilo věnována první a druhé republice.
Výstava ZA SKLEM je příležitost pro VŠECHNY fotografy, které už nebaví jen čekat, až se otevřou galerie a výstavní síně.
Pokud tedy jsi to právě ty, kdo má chuť zase něco dělat, kdo chce být vidět, kdo už nechce čekat až… pak je pro tebe právě teď ta správná chvíle!
Pojďme společně uspořádat výstavu ZA SKLEM!
Co to obnáší?
• Vybereš své fotografie (fotografiky) podle svého uvážení, které chceš zveřejnit
• Najdeš si výlohu obchodu, restaurace, nebo jiné provozovny, která ti padne do oka a domluvíš se, zda je možné u nich vystavovat
• Vytiskneš si a nainstaluješ fotografie – obrazy
• A to vše v době od 1.4. 2021 po libovolně dlouhou dobu
• K fotografii můžeš přidat popis výstavy (grafika je ke stažení)
• Výlohu vyfotíš a přidáš ji do skupiny „VÝSTAVY FOTOGRAFIÍ“
To je vše… věříme, že se nás do této akce zapojí dost, ale i kdyby jen pár, stojí to za to a můžeme konečně ukázat to, že svět má i jinou tvář než tu, která nám je stokrát za den předkládána. Je jen na nás, co chceme vidět a co nabídneme, aby viděli ostatní.
Přidat se mohou nejen lidé z Čech, ale i Slovenska! Čím více nás bude, tím lépe! Více informací:
https://www.facebook.com/events/511477866502561/? nebo https://www.kouzlofotografie.cz/vystava