Pocta osobnosti v Českých Budějovicích

Nová výstava v rámci cyklu výstav fotografii ze sbírky Svazu českých fotografů v galerii Nahoře, palác Metropol, České Budějovice patří ostravskému fotografovi PETRU SIKULOVI. Její zahájení se koná ve čtvrtek 28. července 2022 v 17 hodin. K výstavě promluví PhDr. Věra Matějů, předsedkyně Svazu fotografů ČR. Těšíme se na setkání s Vámi.

Petr Sikula

Zlínský rodák Petr Sikula se narodil 15. října 1941 ve Zlíně. Dětství prožil v rodném městě. Fotografování jej přitahovalo od školních let, v Brně navštěvoval Lidovou školu umění v Brně, kde se seznamoval s taji fotografických technik. V letech 1965 – 1969 studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně u předních osobností české fotografieK. O. Hrubého a O. Staňka.
Do roku 1978 pracoval jako fotograf ve Stavoprojektu v Ostravě. Od roku 1978 byl fotografem ve svobodném povolání. Není jen uznávaným krajinářem, ale také patří mezi nejlepší představitele figurální i reportážní fotografie. Z krajinářských projektů jsou neuznávanější cykly Kopanice, Člověk a krajina, Liptov, Lidé z hliněné vesnice, Beskydy a další. Je rovněž považován za jednoho ze zakladatelů ekologické fotografie u násV roce 1973 získal titul Mistr SČF za cyklus fotografií Ostravská krajina. V roce 1976 mu byl udělen titul Mistra AFIAP. Za svou dlouholetou uměleckou dráhu získal takřka dvě stovky různých cen z fotografických soutěží, např. v roce 1974 získal hlavní cenu Photokina v Kolíně nad RýnemSamostatně vystavoval např.: Ostrava /1971,1971,1985,2001,2003/; Most, Valašské Meziříčí, Příbor, Egypt, a podílel se i na kolektivních výstavách, např.: Brno /1972, 1973/, Gent, Dijon, Berlín, Kolín nad Rýnem, Hamburk, Bratislava, Novi Sad, aj.

Výstavu připravila Galerie Nahoře ve spolupráci se Svazem českých fotografů. Číst dále >

Nenechte si ujít!

Už jen do konce června 2022 lze zhlédnout výstavu Voda v Administrativním centru Piano v Českých Budějovicích na křižovatce ulic Mánesova a Lidická.. Ve výběru ze členské výstavy SČF 2021 vystavují Kristián Bergmann, Jan Bernhard, František Dostál, Jiří Durdík, Ludmila Dušková, Josef Franc, Jan Hanuš, Jan Janota, Tomáš Klika, Jiří Kočí, Ivo Kornatovský, Václav Lahovský, Roman Löwinger, Otakar Petříček, Bedřich Sebera, Jindřich Špicner, Alena Vykulilová.

Tomáš Klika

Výstava Jak se žilo… v Clubu 3.Břeh

Vilém Kropp: Beze slov, 1969

Obnovená výstava fotografií ze sbírky SČF s názvem Jak se žilo… rozšířená o s dobou spjaté portréty osobností je do 4. června 2022 k vidění v Clubu 3.Břeh, Nitranská 13, Praha 3 – Vinohrady. Ukazuje, jak se žilo i jak se fotografovalo za socialismu. Úlohou fotografie bylo tehdy stejně jako v ostatních dobách podávat svědectví a je paradoxní, že i ty vysoce tendenční snímky se s odstupem doby jeví nejen jako komické, ale i jako kritické. A protože doba fandila například pracovní fotografii a nejrůznější komise hodnotily „angažovanost“ snímků, i účastníci amatérských soutěží a přehlídek se stejně jako další řada reportážních, sportovních i reklamních fotografů z té doby naučili pracovat s jinotaji a dvojím významovým plánem. Většinou ani nešlo o složité ideové konstrukce. Prostě se jim dařilo dostat do snímků rozporuplnou atmosféru doby, včetně vlastních postojů, pochybností a nejistot. Z dnešního hlediska se pak o celkové vyznění takových obrazů postaral časový odstup a další proměna fotografovaného. Věra Matějů