Pocta osobnosti v Českých Budějovicích

Nová výstava v rámci cyklu výstav fotografii ze sbírky Svazu českých fotografů v galerii Nahoře, palác Metropol, České Budějovice patří ostravskému fotografovi PETRU SIKULOVI. Její zahájení se koná ve čtvrtek 28. července 2022 v 17 hodin. K výstavě promluví PhDr. Věra Matějů, předsedkyně Svazu fotografů ČR. Těšíme se na setkání s Vámi.

Petr Sikula

Zlínský rodák Petr Sikula se narodil 15. října 1941 ve Zlíně. Dětství prožil v rodném městě. Fotografování jej přitahovalo od školních let, v Brně navštěvoval Lidovou školu umění v Brně, kde se seznamoval s taji fotografických technik. V letech 1965 – 1969 studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně u předních osobností české fotografieK. O. Hrubého a O. Staňka.
Do roku 1978 pracoval jako fotograf ve Stavoprojektu v Ostravě. Od roku 1978 byl fotografem ve svobodném povolání. Není jen uznávaným krajinářem, ale také patří mezi nejlepší představitele figurální i reportážní fotografie. Z krajinářských projektů jsou neuznávanější cykly Kopanice, Člověk a krajina, Liptov, Lidé z hliněné vesnice, Beskydy a další. Je rovněž považován za jednoho ze zakladatelů ekologické fotografie u násV roce 1973 získal titul Mistr SČF za cyklus fotografií Ostravská krajina. V roce 1976 mu byl udělen titul Mistra AFIAP. Za svou dlouholetou uměleckou dráhu získal takřka dvě stovky různých cen z fotografických soutěží, např. v roce 1974 získal hlavní cenu Photokina v Kolíně nad RýnemSamostatně vystavoval např.: Ostrava /1971,1971,1985,2001,2003/; Most, Valašské Meziříčí, Příbor, Egypt, a podílel se i na kolektivních výstavách, např.: Brno /1972, 1973/, Gent, Dijon, Berlín, Kolín nad Rýnem, Hamburk, Bratislava, Novi Sad, aj.

Výstavu připravila Galerie Nahoře ve spolupráci se Svazem českých fotografů. Číst dále >

Domov – členská výstava 2022

Svaz českých fotografů pořádá již třináctou velkou členskou výstavu. Věříme, že se této společné výstavy na téma Domov, která se bude konat v měsíci říjnu v Praze, Galerie Ambit ( kostel Panny Marie Sněžné) na Jungmannově náměstí 18, Praha 1, zúčastní všichni členové. Výstava je pořádána formou salonu, každý přihlášený má nárok na vystavení alespoň jedné fotografie. Tradice členských výstav byla obnovena s cílem dosáhnout věhlasu a oblíbenosti prestižních prvorepublikových členských svazových výstav, což se v uplynulých deseti letech daří.

Co pro svou účast musíte udělat ?

Poslat nebo přinést 1-5 fotografií formátu minimálně 30×40 cm s námětem domova na adresu SČF, Fugnerovo nám.5, 120 00 Praha 2. Fotografie mohou být barevné i černobílé, klasické i digitální. Nezasílejte více než 5 kusů. Nezapomeňte své fotografie podepsat a přiložit jejich seznam s popisky. Pro zpracování snímků můžete použít Centrum Foto Škoda nebo Ultralab a syn , kteří poskytují po předložení členské legitimace slevu. Příjem fotografií má uzávěrku 15. září 2022.

Výstava bude zahájena ve středu 26. 10. 2022 v 18:30, všichni přihlášení ještě obdrží potvrzující pozvánku. Další informace či konzultace na svazovém emailu či tel. čísle – viz níže.

Ilustrační foto: Dana Vitásková

Nenechte si ujít!

Už jen do konce června 2022 lze zhlédnout výstavu Voda v Administrativním centru Piano v Českých Budějovicích na křižovatce ulic Mánesova a Lidická.. Ve výběru ze členské výstavy SČF 2021 vystavují Kristián Bergmann, Jan Bernhard, František Dostál, Jiří Durdík, Ludmila Dušková, Josef Franc, Jan Hanuš, Jan Janota, Tomáš Klika, Jiří Kočí, Ivo Kornatovský, Václav Lahovský, Roman Löwinger, Otakar Petříček, Bedřich Sebera, Jindřich Špicner, Alena Vykulilová.

Tomáš Klika

Mistr svazu 2022

Vážení fotografové!

Dovoluji si Vám připomenout pokračující svazovou soutěž o Mistra svazu 2022. Tato soutěž bude mít jubilejní délku trvání 50 let, s krátkými přestávkami.

Termín uzávěrky je 15. 9. Přihlášku naleznete zde. A propozice naleznete tady.

Fotografie lze zaslat na známou adresu: Milan Sedláček, SČF, Fügnerovo nám. 5, P.O. BOX 12, 120 21 Praha 2.
Případně kontaktujte přímo na tlf.: 605 253 526, Jana Hnilicová

Vaše Jana Hnilicová

Dovoluji si připojit malou poznámku:
„O soutěž je v posledních letech menší zájem, proto uvítám z Vašich řad každou připomínku. Nebo se nad ní stahují mraky?…“ Jana Hnilicová

Výstava Jak se žilo… v Clubu 3.Břeh

Vilém Kropp: Beze slov, 1969

Obnovená výstava fotografií ze sbírky SČF s názvem Jak se žilo… rozšířená o s dobou spjaté portréty osobností je do 4. června 2022 k vidění v Clubu 3.Břeh, Nitranská 13, Praha 3 – Vinohrady. Ukazuje, jak se žilo i jak se fotografovalo za socialismu. Úlohou fotografie bylo tehdy stejně jako v ostatních dobách podávat svědectví a je paradoxní, že i ty vysoce tendenční snímky se s odstupem doby jeví nejen jako komické, ale i jako kritické. A protože doba fandila například pracovní fotografii a nejrůznější komise hodnotily „angažovanost“ snímků, i účastníci amatérských soutěží a přehlídek se stejně jako další řada reportážních, sportovních i reklamních fotografů z té doby naučili pracovat s jinotaji a dvojím významovým plánem. Většinou ani nešlo o složité ideové konstrukce. Prostě se jim dařilo dostat do snímků rozporuplnou atmosféru doby, včetně vlastních postojů, pochybností a nejistot. Z dnešního hlediska se pak o celkové vyznění takových obrazů postaral časový odstup a další proměna fotografovaného. Věra Matějů