NÁRODNÍ SOUTĚŽ FOTOGRAFIE 2023
Změna je život.
Věříme, že to platí i o Národní soutěži fotografie 2023. Tato soutěž, jejíž začátek je v roce 1970, se
z logických důvodů stále přizpůsobuje rozvíjející technice i společenským změnám. Vidět je to i na
propozicích soutěže pro příští rok 2023. Nejviditelnější změnou je přesun ze Svitav, do Vlastivědného
muzea v Olomouci, kde se soutěž již v minulosti konala. Toto i další drobné změny Propozic Národní
soutěže fotografie 2023 určitě nic nezmění na důležitosti soutěže, a jak věříme, naopak vzroste její
atraktivita pro širší okruh fotografů.
Celá zpráva včetně přihlášky ke stažení.
43. ročník Národní soutěže amatérské fotografie, který z pověření a za finančního přispění
Ministerstva kultury pořádají NIPOS-ARTAMA a Svaz českých fotografů z. s. spolu
s Vlastivědným muzeem v Olomouci, za spolupráce s Centrem uměleckých aktivit Impuls
Hradec Králové centrum podpory uměleckých aktivit Hradec Králové a Domem dětí a
mládeže Olomouc bude mít tentokrát vrchol 12. a 13. května 2023 opět v Olomouci. Tady se
uskuteční vyhlášení výsledků největší amatérské fotografické soutěže v České republice.
A co udělat, abyste se mohli také zúčastnit? Seznámit se s přiloženými Propozicemi (také na
www.scf.cz, nebo www.fotonarodni.cz, či www.nipos.cz), začít připravovat fotografie tak,
abyste stihli uzávěrky. To znamená pro kategorie do 16 a 21 let zaslat elektronicky fotografie
do předkola nejpozději do 15. ledna 2023 a ty postupující již v „papírové“ podobě pak do 4.
března 2023.
Protože posláním soutěže má být konfrontace tvorby fotografů, kteří nejsou na své tvorbě
existenčně závislí a následné výstavy (nejen v Olomouci, ale i v Praze a na Slovensku) mají
za úkol nejen představit to nejlepší, co se v posledním období zrodilo na celostátní úrovni, ale
také na základě porovnání jednotlivých snímků a hodnocení poroty napomoci k dalšímu
uměleckému růstu amatérské fotografie, stojí opravdu za to se zúčastnit, případně i v květnu
se v Olomouci setkat.
Milan Sedláček
odborný pracovník NIPOS-ARTAMA
sedlacek@nipos-mk.cz.
Propozice NÁRODNÍ SOUTĚŽ FOTOGRAFIE 2023
Pocta osobnosti v Českých Budějovicích
Nová výstava v rámci cyklu výstav fotografii ze sbírky Svazu českých fotografů v galerii Nahoře, palác Metropol, České Budějovice patří ostravskému fotografovi PETRU SIKULOVI. Její zahájení se koná ve čtvrtek 28. července 2022 v 17 hodin. K výstavě promluví PhDr. Věra Matějů, předsedkyně Svazu fotografů ČR. Těšíme se na setkání s Vámi.

Zlínský rodák Petr Sikula se narodil 15. října 1941 ve Zlíně. Dětství prožil v rodném městě. Fotografování jej přitahovalo od školních let, v Brně navštěvoval Lidovou školu umění v Brně, kde se seznamoval s taji fotografických technik. V letech 1965 – 1969 studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně u předních osobností české fotografieK. O. Hrubého a O. Staňka.
Do roku 1978 pracoval jako fotograf ve Stavoprojektu v Ostravě. Od roku 1978 byl fotografem ve svobodném povolání. Není jen uznávaným krajinářem, ale také patří mezi nejlepší představitele figurální i reportážní fotografie. Z krajinářských projektů jsou neuznávanější cykly Kopanice, Člověk a krajina, Liptov, Lidé z hliněné vesnice, Beskydy a další. Je rovněž považován za jednoho ze zakladatelů ekologické fotografie u násV roce 1973 získal titul Mistr SČF za cyklus fotografií Ostravská krajina. V roce 1976 mu byl udělen titul Mistra AFIAP. Za svou dlouholetou uměleckou dráhu získal takřka dvě stovky různých cen z fotografických soutěží, např. v roce 1974 získal hlavní cenu Photokina v Kolíně nad RýnemSamostatně vystavoval např.: Ostrava /1971,1971,1985,2001,2003/; Most, Valašské Meziříčí, Příbor, Egypt, a podílel se i na kolektivních výstavách, např.: Brno /1972, 1973/, Gent, Dijon, Berlín, Kolín nad Rýnem, Hamburk, Bratislava, Novi Sad, aj.
Výstavu připravila Galerie Nahoře ve spolupráci se Svazem českých fotografů.
Podmínky Národní soutěž fotografie 2023 jsou vyhlášeny
V srpnu to bude přesně 30 let od doby, kdy se ve Vlastivědném muzeu v Olomouci konala výstava a
vyhlášení výsledků 13. Národní soutěže amatérské fotografie 1993. V současnosti se Národní soutěž
do tohoto muzea v Olomouci vrací. Jsme přesvědčeni, že ve spolupráci s Vámi, kteří máte rádi
fotografii, využijeme jeho výstavních prostor, zájmu jeho pracovníků i dalších možností, které
Olomouc jako krajské a univerzitní město nabízí k dalšímu zkvalitnění soutěže.
Aby bylo dost času k přípravě kvalitních a zajímavých soutěžních fotografií, vyhlásili jsme zahájení 43.
ročníku soutěže již ve Svitavách 7. 5. 2022, kde jsme zároveň vyhlásili témata jednotlivých kategorií.
Dnes vyhlašujeme Propozice Národní soutěže fotografie 2023.
Jsme přesvědčeni, že příští ročník soutěže se i s Vaší pomocí, vrátí účastí i kvalitou fotografií
k úspěšným ročníkům před covidem.
Příjemné prožití letních dní a dobré světlo přeje
Milan Sedláček
Domov – členská výstava 2022

Svaz českých fotografů pořádá již třináctou velkou členskou výstavu. Věříme, že se této společné výstavy na téma Domov, která se bude konat v měsíci říjnu v Praze, Galerie Ambit ( kostel Panny Marie Sněžné) na Jungmannově náměstí 18, Praha 1, zúčastní všichni členové. Výstava je pořádána formou salonu, každý přihlášený má nárok na vystavení alespoň jedné fotografie. Tradice členských výstav byla obnovena s cílem dosáhnout věhlasu a oblíbenosti prestižních prvorepublikových členských svazových výstav, což se v uplynulých deseti letech daří.
Co pro svou účast musíte udělat ?
Poslat nebo přinést 1-5 fotografií formátu minimálně 30×40 cm s námětem domova na adresu SČF, Fugnerovo nám.5, 120 00 Praha 2. Fotografie mohou být barevné i černobílé, klasické i digitální. Nezasílejte více než 5 kusů. Nezapomeňte své fotografie podepsat a přiložit jejich seznam s popisky. Pro zpracování snímků můžete použít Centrum Foto Škoda nebo Ultralab a syn , kteří poskytují po předložení členské legitimace slevu. Příjem fotografií má uzávěrku 15. září 2022.
Výstava bude zahájena ve středu 26. 10. 2022 v 18:30, všichni přihlášení ještě obdrží potvrzující pozvánku. Další informace či konzultace na svazovém emailu či tel. čísle – viz níže.
Ilustrační foto: Dana Vitásková
Nenechte si ujít!
Už jen do konce června 2022 lze zhlédnout výstavu Voda v Administrativním centru Piano v Českých Budějovicích na křižovatce ulic Mánesova a Lidická.. Ve výběru ze členské výstavy SČF 2021 vystavují Kristián Bergmann, Jan Bernhard, František Dostál, Jiří Durdík, Ludmila Dušková, Josef Franc, Jan Hanuš, Jan Janota, Tomáš Klika, Jiří Kočí, Ivo Kornatovský, Václav Lahovský, Roman Löwinger, Otakar Petříček, Bedřich Sebera, Jindřich Špicner, Alena Vykulilová.



