Úterý, 11 Srpen 2020
Historie sbírka
HISTORIE SBÍRKY SČF PDF Tisk Email
V souvislosti s 25. výročím založení Sbírky české fotografie Svazu českých fotografů jsme se rozhodli postupně představovat jednotlivé významné autory v ní zastoupené. Tento exkluzívní materiál se stane základem svazové Ročenky a zároveň bude předjímat letošní výstavu Historie a současnost Svazu českých fotografů. Začínáme v souladu s logikou věci Václavem Jírů, který byl iniciátorem sbírky a prvním dárcem sbírky.
Sbírka SČF soustřeďuje 11 115 černobílých a barevných snímků více než tisíce autorů, z nichž přibližně třetina dnes už nežije. Předností sbírky je, že vedle známých fotografů, obsahuje práce významných amatérů. Její zaměření tak odpovídá tradicím a historii naší fotografie, kde hranice mezi fotografií profesionální a amatérskou je často velmi neostrá. 

Celý článek...
 
Ladislav Rosík-Vizualizace rytmu PDF Tisk Email
Rosik0.jpg
Příležitostí představit z fotografů zastoupených ve sbírce právě Ladislava Rosíka bylo letošní udělení Ceny ministerstva kultury v oblasti neprofesionálního umění za přínos v oboru fotografie, která mu byla předána při zahájení 26. národní výstavy amatérské fotografie 14. května 2006 ve Svitavách. Z hlediska historie sbírky je při této příležitosti třeba připomenout, že posledním držitelem této ceny byl Milan Krejčí, osobnost se sbírkou neodmyslitelně spjatá, člověk, bez jehož zaujetí a píle by sbírka nebyla na dnešní úrovni.
Celý článek...
 
NESMRTELNÝ LOVEC ŽIVÉ KRÁSY PDF Tisk Email
Stochl 8823x.jpg
Sláva (Jaroslav) Štochl se narodil 12.1.1913 v Praze, kde v roce 1990 také zemřel.. Vystudoval reálku a stal se úředníkem. K fotografii se dostal přes sport. Spolu s bratrem byl aktivním sportovcem, kanoistou a s tím souvisel i jeho zájem o sportovní fotografii. Když přestal v důsledku bratrova zranění sportovat,  byl již v podstatě hotovým sportovním reportérem. Během druhé světové války externě spolupracoval s časopisy Start, Ahoj, Ozvěny světa. Jeho záběry sportu se staly vyhledávanými a uznávanými.V květnu 1945 vybočil ze svého sportovního zaměření a aktuálně pořídil dokument z bojů v ulicích Prahy, který byl po válce publikován a  vystavován - naposledy v Tereziánském křídle Pražského hradu v roce 60. výročí války. Štochl se do pražského povstání aktivně zapojil, takže jeho výpověď je velmi ucelená, pořízená s pohotovostí reportéra uvyklého rychlým sportovním akcím.
Celý článek...
 
VÁCLAV CHOCHOLA - BOŽÍ OČIČKO PDF Tisk Email

Chochola_6.jpgPokračujeme v prezentaci fotografických obrazů českých fotografů, které se stanou základem svazové Ročenky a zároveň předjímají letošní výstavu Historie a současnost Svazu českých fotografů, která proběhne na podzim v Národních archívu ČR. Po Václavu Jírů, který byl iniciátorem sbírky, Vilému Heckelovi, Josefu Větrovském a Josefu Ehmovi se věnujeme Václavu Chocholovi, fotografovi, který podstatně ovlivnil povahu české fotografie v druhé polovině minulého století.

Václav Chochola (1923 - 2005) zanechal neobyčejně  tematicky i stylově různorodou tvorbu zahrnující všechny oblasti každodenního života. Po vyučení začínal jako sportovní fotograf, posléze se stal fotografem Národního divadla i dalších divadel a věnoval se více oblasti kulturní.
Celý článek...
 
LADISLAV POSTUPA - SVĚT SYMBOLŮ PDF Tisk Email
Postupa 5720x.jpg
Ladislav Postupa se narodil roku 1929 v Náchodě. Je absolventem vyšší průmyslové školy stavební v Liberci. Pracoval jako projektant, ale záhy se rozhodl umění věnovat profesionálně. V roce 1959 zveřejňuje první fotografie, realizuje první výtvarné práce. Zabývá se nejen fotografií, ale i grafikou. Obojí dokonce spojuje v tzv. fotografice. V roce 1970 se stal držitelem československého patentu na originální zpracování a užití fotografie, fotografie adjustované na deskách využívá k výzdobě interiérů. Později patentuje i nábytkový design s užitím fotografie.
Celý článek...
 
MILOSLAV STIBOR - MÝTUS ŽENSKÉHO TĚLA PDF Tisk Email
Stibor 2350x.jpg
Miloslav Stibor se narodil roku 1927 v Olomouci. Absolvoval katedru výtvarné výchovy filozofické fakulty Univezity Palackého v Olomouci, kde získal i doktorát umění. Byl profesorem gymnázia, ředitelem výtvarného oboru Lidové školy umění. Fotografuje od mládí, i když se z počátku zajímal více o grafiku a malbu. Na svém kontě má přes 160 autorských výstav, několik monografií i nepočetně účastí v souhrnných výstavách. Přesto i poslední výstava věnovaná počátkům jeho tvorby přinesla řadu překvapení.
Celý článek...
 
« ZačátekPředchozí123DalšíKonec »

Strana 1 z 3