Středa, 15 Červenec 2020
Výstava Naši prezidenti v Národním archivu ČR PDF Tisk Email

Svaz českých fotografů a Národní archiv ČR si Vás dovolují pozvat na výstavu NAŠI PREZIDENTI - výběr fotografií ze Sbírky SČF, kterou najdete od 21.1. do 28.2.2019 ve vestibulu Národního archivu ČR, Archívní 4, Praha 4.

 

Fotografie významných osobností jsou velmi atraktivní a žádané. Panovník, hlava státu byl odjakživa námětem portrétistů, kteří se ho snažili zachytit v té nejkrásnější a nejdůstojnější podobě. Doba se ale změnila. Nestačí oficiální portréty, chceme nahlédnout do soukromí, trapasy, senzaci. Pro fotografy není lehké vyhovět, vždy jde o jemnou hru nuancí.
Výběr fotografií ze Sbírky Svazu českých fotografů nabízí portréty a dokumentární fotografie významných osobností ze stoletých dějin Československé (České) republiky. Připomíná jednotlivé podoby a tváře, umožňuje také srovnání dnešních záběrů s řadu let starými snímky. Zahrnuje i autoportrét, který prozradí že jeden z prezidentů byl vášnivým fotoamatérem.
Vystavené snímky vznikaly na objednávku pro noviny či časopisy, ale také z pouhé příležitosti volného fotografa. Portréty celebrit jsou poměrně rozsáhlou součástí sbírky. Některé pocházejí z ucelených projektů, jiné poskytují příjemnou atmosféru rodinného alba. Jsou mezi nimi snímky, které se staly součástí společenského dění u nás a také takové, které vznikly jen pro radost z pěkného okamžiku, výjimečného setkání.
Sbírka fotografií SČF obsahuje více než dvanáct tisíc fotografií. Počet českých a slovenských autorů v ní překračuje tisícovku a stále se rozrůstá. Předností sbírky je propojení profesionální a amatérské fotografie odpovídající tradicím fotografie u nás. Jako celek i v jednotlivých výběrech je jedním z cenných zdrojů k poznání vývoje fotografie. Unikátní soubor fotografií od počátku 20. století po současnost je již řadu let uložen v oddělení  foto-, fono- a kinodokumentů a služeb veřejnosti Národního archivu ČR.
VĚRA MATĚJŮ