Pátek, 28 Únor 2020
Praha a její proměny aneb Z Karlína do Podolí PDF Tisk Email

Výstava na Staroměstské radnici ( 15.3.- 2.4.2018 ) vznikla v rámci cyklu Praha dříve a nyní jako připomenutí fotografické kroniky měnících se částí  Prahy, kterou již více než deset let skládá práce fotografů při Svazu českých fotografů navazující na fotografie účastníků soutěže Praha fotografická v kategoriích věnovaným městským částem.V rámci postupující kroniky města byly dosud zpracovány  – Karlín, Žižkov, Smíchov, Braník a Podolí, Vršovice, Vinohrady, Letná a Bubny, rozpracovány jsou Střešovice a Hlubočepy. Fotografování probíhá již řadu let pod odborným vedením kunsthistorika a historika architektury Vladimíra Czumala, organizátorkou je Věra Matějů. Na kontě této akce je v letošním roce šestnáct výstav v renomovaných i méně známých galeriích, v Praze, mimo ni  i v zahraničí, osm publikací a archiv čítající přes tisícovku fotografií.Jednotlivé publikace je možno si prohlédnout zde - pravý sloupec.

Více informací a foto:https://www.informuji.cz
Jednotlivými workshopy, jak je několikaměsíční působení fotografů v dané oblasti nazýváno, přestože většinou většinou pracují samostatně, prošla již také téměř stovka fotografů, i když mnozí z nich se opakovaně podílejí na zpracování téměř všech zadání. Při větších výstavách se k nim přidávají další fotografové, např. na výstavě Proměny Karlína se připojili fotografové profesionálně dokumentující nové budovy a projekty renovované čtvrti a restaurování jejích památek. K procházkám po vytipovaných lokalitách se zase přidávají i nefotografující zájemci z řad veřejnosti. Poznat historii a vývoj míst je samo o sobě nebývalým dobrodružstvím, které se obráží i ve vzniklých fotografiích, zachycujících současný okamžik jako průsečík  minulosti a budoucnosti.
Na výstavě jsou zastoupeni tito autoři:

Milan Bartoš, Hana Bartošová, Marian Beneš, Jaroslav Boček, Bohumír Bubílek, Karel Čapek, Jaromír Čištín, Hana Čížková, Vladimír Dinda, František Dostál, J. Rudolf Duda, Jiří Durdík, Šárka Freiberg, Martin Frouz, Kateřina Göttlichová, Jiří Hanák, Jan Hanuš, Radek Homola, Štěpán Hon, Josef Janeček,,Jakub Kencl, Tomáš Klika, Richard Kliment, Jaroslav Klouda, Jan Knot, Miloš Komárek, Michael Komm, Jan Krasňan, Václav Lídl, Jana Morávková, Andrea Morkusová, Milan Paukert, Pavel Pola, Jitka Prosová, Eliška Rafajová, Zdeněk Ráž, Milan Sedláček, Vladimír Skalický, Jaroslav Skopec, Eva Stanovská, Vladimír Sýkora, Petr Šálek, Věra Široká, Zdeněk Tichý, Jiří Tondl, Vít Vaďura, Tomáš Vitovský, Pavla Vrbová, Alena Vykulilová, Karel Zakar, Josef Zedník

Dosud uskutečněné výstavy:
2006 - Praha dříve a nyní – Srpen 2002, Galerie SČF
2007 - Dnešní Karlín, Galerie SČF
2008 - Praha dříve a nyní – Stará Praha, Galerie SČF
2008 - Dnešní Žižkov, Galerie MČ Praha 3
2010 - Současný Smíchov, Galerie Vinotéky Víno na Celné
2010 - Současný Smíchov, Galerie SČF
2010 - Současný Smíchov, Podnikatelské centrum MČ Praha 5
2010 - Přítomnost Braníka a Podolí, Galerie SČF
2011-  Přítomnost Braníka a Podolí, Obchodní centrum Plaza, Novodvorská
2012 - Proměny Karlína, Karlin Group, Galerie Šaldova 1A
2013 - Současná podoba Vršovic, Galerie DESET, Vršovice
2013 - Současný Josefov, Jeruzalémská synagoga, Praha
2014 - Současný Josefov, České centrum, Záhřeb
2015 - Dnešní tvář Vinohrad, Galerie MČ Praha 2
2017 - Dnešní Letná a Bubny, Galerie na Úřadě MČ Praha 7
2017 - Praha dříve a nyní, Galerie Safír, Turnov