Neděle, 23 Únor 2020
Praha fotografická se otevírá v pondělí PDF Tisk Email

Hlavní město Praha, Společnost přátel fotografie a Svaz českých fotografů si Vás dovolují pozvat na slavnostní vyhlášení výsledků soutěže, předání cen a zahájení výstavy 21. ročníku soutěže Cena Praha fotografická, které se koná v pondělí 10. dubna 2017 v 17,30 hodin ve Staroměstské radnici v Praze, Brožíkova síň, Křížová chodba, Rytířský sál, Staroměstské nám 1, Praha 1, za účasti významných hostů. Vystoupí kytarové kvarteto Lotus. Doprovodnou výstavu nevidomých sochařů pořádá Okamžik.Akce se koná za finančního přispění Hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR, pod záštitou primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové a starosty Městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého. Výstava potrvá do 28.5.2017.

Soutěž Cena Praha fotografická nazvaná v duchu velkého fotografa Prahy Josefa Sudka již od roku 1996 každoročně soustřeďuje nejlepší snímky hlavního města, které vznikly v uplynulém roce. Do 21. ročníku soutěže bylo přihlášeno 949 fotografií od 105 autorů. Soutěží se tradičně ve čtyřech stálých kategoriích - Krása Prahy a její proměny, Lidé v Praze, Problémy Prahy a Kronika hlavního města. Letošní proměnlivá kategorie je Nové Město.

Zaslané fotografie hodnotila osmičlenná odborná porota v čele s fotografem Andrejem Reiserem. Ve všech kategoriích udělila 1., 2. a 3. cenu a 10 čestných uznání. Hlavní cenou napříč kategoriemi je Cena primátorky hlavního města Prahy, kterou letos získal  Ivan Svatoš za  snímek Dva světy. Dále byla udělena Cena Foma Bohemia za nejlepší černobílou fotografii , Cena Olympus za experimentální fotografii , Cena Svazu českých fotografů, Cena Zväzu slovenských fotografov . Starosta Městské části Praha 1 ocenil jako každoročně fotografii vybranou návštěvníky předešlé výstavy.

Kritériem výběru všech cen je originalita záběrů a individuální tvůrčí přístup k fotografickému ztvárnění témat. Fotografie jsou vystavovány v originální autorské podobě (zvětšeniny minimálně 30x40cm).

Výstava představující vítězné a porotou vybrané snímky 21. ročníku soutěže od 86 autorů je příspěvkem k vizuálním dějinám otevřeného města. Je výzvou pro další směřování fotografů, jimž se hlavní město stane základním tématem v nejrůznějších projektech. Je příležitostí k zamyšlení nad smyslem života ve městě, aktivitou jeho obyvatel a účelností jejich snah o drobné i velké změny, protože fotograficky zachycené situace ožívají silou prožitku a zaujetí pro věc. Kronika města je otevřená, každý se může zapojit.

 Soutěž i výstavu Praha fotografická pořádá Společnost přátel fotografie za finančního přispění hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR s podporou Městské části Praha 1, organizací Svaz českých fotografů a Nipos Artama. Poděkování za ceny do soutěže patří firmám Centrum FotoŠkoda, Foma Bohemia, Nikon, Olympus, Ricoh, Sanco a Ultralab&syn.

 

Kurátorka výstavy: Věra Matějů

Design: Dana Bleyová

Překlad: Jana Hejsková

Realizace: Gram Art