Pondělí, 21 Leden 2019
Historie sbírka
Antonín Špát - Shovívavý kritik PDF Tisk Email
Spat8780x.jpg
Antonín Špát
( 1933) je samoukem, absolvoval školu výtvarné fotografie Svazu českých fotografů. Má za sebou má za sebou řadu kolektivních výstav, počet těch sajostatných se stále rozrůstá. Každým rokem se zúčastní soutěže Praha fotografická a každým svým vstupem přináší k fotografování Prahy něco nového. Jeho objevné fotografie jsou také téměř každým rokem oceňovány. Stranou však nezůstává ani kraj, kde žije. Zapojil se do programu Regionální centrum fotografie pořádaného Národním muzeem fotografie v Jindřichově Hradci a  podporovaného fondy Evropské unie k vytvoření informační a koordinační sítě mezi institucemi a jednotlivci z jižních Čech a dolního a horního Rakouska zabývajícími se fotografií. Aktivně se zde zúčastnil projektu Dnešní člověk v krajině. S fotografií po boku vystoupil i proti úmyslu vytvořit nedaleko Lodhéřova hlubinné úložiště radioaktivního odpadu.
Celý článek...
 
František Illek - Mistr fotografického obrazu PDF Tisk Email
Illek F3944x.jpg
František Illek
se narodil v roce  1904 v  Koutě u Domažlic. V letech 1918-1922 se u Václava Horna v Plzni vyučil fotografem. Jak učednická léta, tak následná práce reportéra a  posléze vedoucího fotoateliéru v agentuře Centropress byly pro jeho další vývoj podstatné. V míře dnes již zcela neznámé totiž ovládl fotografické řemeslo ve všech jeho nuancích.Vedle pozorovacího talentu, schopnosti rychlé reakce a výběru toho nejpodstatnějšího pro dobrou kompozici, jež  mu byly dány do vínku, přispívala k výslednému dojmu jeho fotografií schopnost dokonale využít možností fotografického procesu a profesionální zvládnutí všech úkolů, od  expozice po zvětšování výsledných kopií.
Celý článek...
 
ŠTÍTY VILÉMA HECKELA PDF Tisk Email
Heck155.jpgPo krátké době pokračuje seriál významných českých fotografů. Po Václavu Jírů, který byl iniciátorem sbírky, se věnujeme další legendě české fotografie Vilému Heckelovi.

Vilém Heckel ( 21. 5. 1918 – 31. 5.1970 )
byl fotografem, ke kterému se hlásila a stále hlásí řada českých fotografů přírody a speciálně horolezeckého sportu, a přesto stojí v poslední době poněkud stranou pozornosti.
Fotografovat začal pod vlivem otce, nadšeného turisty a fotoamatéra. Čtyři roky se učil u plzeňského fotografa Aloise Chmelíka.  Poté pracoval v Praze u firmy Indusfoto, ve fotografickém ateliéru Světozor a v ateliéru Illek a Paul.  
 
Celý článek...
 
PORTRÉTY DUŠE PDF Tisk Email
Tuma 5609x.jpg
Českobudějovický fotograf  Michal Tůma (*1947) se fotografii věnuje od roku 1965.  Talent a lásku k fotografování zdědil po otci Miroslavovi, který mu byl učitelem i vzorem. Začínal ve skupině Fotos, spolupracoval s brněnským Fomatonem a valašskomeziříčským  Profilem. V roce 1976 spolu založil s devíti fotografy – Petr Balíček, Milan Borovička, Miroslav  Bílek, Rostislav Košťál, Taras Kuščynský, Milan  Michl, Miroslav Myška, Petr Sikula, Věra Weinertová – skupinu Setkání. Jeho vlastní tvorba se postupně  krystalizuje počátkem 70. let.
Celý článek...
 
TICHÁ VÁŠEŇ JOSEFA VĚTROVSKÉHO PDF Tisk Email
Vetrovsky_4.jpgV souvislosti s významným mezníkem založení Sbírky české fotografie  Svazu českých fotografů dochází k jejímu otevření veřejnosti. Obnovuje se sbírání, zveřejňuje se obsah sbírky a postupně jsou představovány jednotlivé osobnosti v ní zastoupené. Po Václavu Jírů a Vilému  Heckelovi věnujeme dnešní medailónek polozapomenutému fotografovi Josefu Větrovskému. Časopis Photo Art tak pokládá základ svazové Ročenky a předjímá výstavu Historie a současnost Svazu českých fotografů připravovanou v Národním archívu ČR, kde je sbírka uložena,  v závěru letošního roku.
Josef Větrovský (1897-1944) je typickým příkladem fotografa zastoupeného ve svazové sbírce. Povoláním stavitel, duší fotograf, nadšený tvůrce produkující stovky snímků a organizátor fotografického hnutí. Snímky publikoval od 20.let.

Celý článek...
 
JOSEF EHM - ÚCTA K FOTOGRAFII PDF Tisk Email

Ehm_1.jpgV souvislosti s okolnostmi uvedených v předcházejících  textech je snaha aktivovat práci týkající se sbírky, byla obnovena sbírková komise, v níž  jsou nyní Jaroslav Šimon, Věra Matějů za  SČF, Dana Kyndrová, Blanka Chocholová, Vladimír Birgus, Pavel Scheufler, Emilie Benešová a  p.Slezáková za Národní archív ČR. Připravuje se změna statutu sbírky, diskutuje se o obsahu  a formě  sbírky, postupně jsou představovány jednotlivé osobnosti v ní zastoupené. Po Václavu Jírů, Vilému  Heckelovi a Josefu Větrovském je  další medailónek věnován jedné ze zajímavých a podnětných osobností české fotografie – Josefu Ehmovi.

Josef Ehm se narodil  1.8.1909 v Habartově na Sokolovsku.Ač tíhnul spíše k malířství, vyučil se fotografem a absolvoval praxi mimo jiné i v hradecké Fotochemě.


Celý článek...
 
« ZačátekPředchozí123DalšíKonec »

Strana 2 z 3