Úterý, 18 Prosinec 2018
Praha dříve a nyní - Přítomnost Braníka a Podolí PDF Tisk Email

Výstava v Galerii Svazu českých fotografů nabízí výsledky fotografického workshopu Přítomnost Braníka a Podolí, který je již čtvrtým v rámci cyklu Praha dříve a nyní (2007 - Nový Karlín, 2008 - Dnešní Žižkov, 2009 - Současný Smíchov). Každý z workshopů byl ukončen výstavou a byl k němu vydán katalog. Jako celek vytvářejí široce koncipovanou fotografickou kroniku hlavního města, jejímž smyslem je zachytit stále se měnící podobu města a zachovat ji pro paměť generací. Změny jsou tak rychlé, že na výstavě po několika měsíční fotografování lze najít objekty a zákoutí, která už neexistují.

Vystavující autoři: Karel Čapek, Hana Čížková, Vladimír Dinda, František Dostál, Kateřina Göttlichová, Jiří Hanák, Josef Janeček, Milena Kárná, Renáta Klesnilová, Jan Klimeš, Pavel Křepinský, Milan Paukert, Petr Pokorný, Zdeněk Ráž, Milan Sedláček, Vladimír Skalický, Pavlína Staňková, Eva Stanovská, Martina Šimková, Pavla Vrbová, Alena Vykulilová.

Vydané katalogy je možno si v originále zakoupit v Galerii SČF, Kollárova 14, Praha 8. Náhledy katalogů si lze prohlédnout z odkazů obrázků >>>

 

Výstava Přítomnost Braníka a Podolí na téměř sto fotografiích představuje současnou tvář dvou částí Prahy 4. Rozmanité pohledy skládají netradiční, neturistický, překvapivý obraz živého, stále se vyvíjejícího území na pravém břehu Vltavy. Fotografové zachytili jeho dominanty, zapomenutá zákoutí, nové i staré stavby, život na ulici i osobnosti s ním spojené. Někdy s vtipem a nadsázkou, jindy s citem pro krásu příliš nefotografovaných míst v Praze a jejich idealizaci. Jednou s nostalgickou vzpomínkou, po druhé s obdivem k novotám. Někteří si s realitou trochu pohráli, jiní ji odhalují až v surové nahotě.

Stejně jako předchozí workshopy proběhl i ten věnovaný Braníku a Podolí v několika soustředěních. Průvodci byli kunsthistorik dr. Vladimír Czumalo a proslulý fotograf Prahy Jiří Všetečka. Během nich jsou jednotlivé pořízené fotografie zasazovány do širšího kulturního a sociologického kontextu, proto jsou workshopy pořádány ve spolupráci s Katedrou kulturologie Filozofické fakulty v Praze.

Pouhá paměť nestačí na rychlé přeměny a právě tady je fotografie ideálním pomocníkem, nástrojem, partnerem historie. Dokáže zachytit, co by stálo mnoho slov, a možná poslouží i ke studím zabývajícím se proměnou struktury obyvatel pražských městských částí i jejich životního stylu.

Výstava proběhne v Galerii Svazu českých fotografů, Kollárova 14, Praha 8, od 23.11 do 11.12., poté bude reprizována v OC Novodvorská Plaza.