Úterý, 15 Leden 2019
Několik postřehů k 30. národní soutěži amatérské fotografie 2010. PDF Tisk Email

Opět je tady polovina května a opět se scházíme na vyhlášení výsledků tentokrát již 30. národní soutěže amatérské fotografie. Není jistě náhodou, že spolu s „Mapovými okruhy“ se jedná o dvě nejstarší soutěžní setkání lidí, pro které je fotografování náplní mimopracovního času. Co do délky trvání sice nemůže Národní soutěž Mapám konkurovat, ale přesto si zaslouží uznání. Vždyť od první soutěže v roce 1970 uplynulo již 40 let a také ve Svitavách se letos  koná již  patnáctý ročník. (Krátké připomenutí minulých ročníků najdete ve druhé části katalogu.)

Na tomto místě bych se chtěl podělit o několik postřehů z letošního ročníku. Především je to radost z toho, jak se do soutěže zapojují mladí. Vždyť postupových soutěží pro fotografy do 21 let se účastnilo 108 fotografů, kteří zaslali 506 fotografií. A jistě není náhoda, že se porota rozhodla rozdělit první cenu v soutěži kolektivů mezi fotoklub ALFA Pardubice a fotoklub gymnázia ze Svitav. To svědčí o tom, že se zvyšuje nejen počet, ale i kvalita mládežnické fotografie.  Dalším příjemným zjištěním je skutečnost,  že přibývá fotografických souborů,  ze kterých je vidět dlouhodobější zájem autorů o ztvárněnou tematiku. I letos se však ukázalo,  že by byla třeba větší míra sebekritičnosti autorů při výběru fotografií, protože někdy  menší počet fotografií v souboru působí přesvědčivěji.

 Pokud jde o „téma“, jistě není náhodou, že porota ocenila v kategorii A 1 soubor fotografií zachycujících školní prostředí a v kategorii kolektivů soubor o stáří. Vždy totiž bylo amatérské fotografii nejbližší, že zobrazovala to, co máme okolo sebe, to, co dobře známe.

 Potěšující je i skutečnost, že přibývá autorů, kteří se soutěže zúčastňují opakovaně, autorů, kteří již mají svůj vyhraněný rukopis. Je samozřejmé, že jako na každé podobné soutěži porota viděla i méně zdařilé snímky.

Jak to vyjádřil Miroslav Zaťko, slovenský člen poroty: „Aj keď fotografia zľudovela, „zdigitalizovaním“ sa stala dostupnou každému, nie všetko je predurčené na súťažnú výstavu. Portrét je o poznaní fotografovaného, štvornohý miláčik musí byť zaujímavý a rozkošný aj iným, nielen majiteľovi. Fotografia z ciest by nemala byť len záznamom „tu som bol a videl som toto“. A konečne experiment by nemal experimentovať s divákom.“

Ale i chyby k této soutěži patří, protože se říká, že  žádný učený z nebe nespadl, a národní soutěž má být i prostředkem jak působit na zvyšování úrovně amatérské fotografie.

 Podíváme-li se celkově na letošní soubor fotografií, můžeme konstatovat, že Národní soutěž amatérské fotografie 2010 svůj přínos určitě má.

 Milan Sedláček

metodik pro amatérskou fotografii.

NIPOS-ARTAMA