Úterý, 15 Leden 2019
Po 40 letech již 30. ročník Národní soutěže amatérské fotografie PDF Tisk Email

Ve Svitavách se v sobotu 15. května 2010 uskuteční vyhlášení výsledků a zahájení výstavy 30. ročníku největší amatérské fotografické soutěže v České republice  –  30. národní soutěže amatérské fotografie 2010.

Letošního ročníku se v šesti kategoriích zúčastnilo 143 autorů a 11 kolektivů, kteří poslali 992 soutěžních fotografií. Tak jako v minulých letech předcházely jednání celostátní poroty dvě postupové soutěže pro mládež do 21 let Náchodská Prima sezona a Junior SČF. (Z těchto soutěží do Národní soutěže postupují pouze vítězové.)

Porota pod vedením profesora Miroslava Vojtěchovského 15. dubna provedla vyhodnocení a ve všech kategoriích udělila ceny, které budou předány na slavnostním zahájení v Ottenderfově domě ve Svitavách v sobotu 15. 5. 2010 v 10.30 hodin.

Národní soutěž od svého vzniku v roce 1970 prodělala samozřejmě nejrůznější změny.  Co se však nezměnilo, je zájem fotografů o tuto soutěž, skutečnost, že soutěž vychovala mnoho špičkových amatérských fotografů ( M. Borovička, F. Dostál, J. Anděl, L. Dušková, J. Platenka a řadu dalších),stejně jako se ve svých začátcích soutěží účastnili pozdější profesionálové jako D. Kyndrová, L. Kamarád, P. Moško či V. Birgus. Přínos soutěže tedy není jen vzájemném setkávání a seznámení s tvorbou, ale především ve výchovném působení a zvyšování povědomí o kultuře fotografie.

Program letošního zahájení je doplněn mimo vyhlášení výsledků i besedou s členy poroty, která se uskuteční po zahájení výstavy od 11.30 hodin v Městském muzeu Svitavy (Máchova alej 1).

Tam se také v 15 hodin uskuteční setkání s ministrem kultury profesorem Václavem Riedlbauchem, který předá profesoru Ludvíku Baranovi Cenu Ministerstva kultury  v oboru zájmových uměleckých aktivit pro rok 2010 – obor audiovizuální a výtvarné aktivity.

V kulturním centru Fabrika (Wolkerova alej 18) budou dále vystaveny soubory  fotografií ze slovenského AMFA 2009 a ukázky prací vybraných fotoklubů.

Dá se říci, že v sobotu 15. 5. 2010 budou Svitavy žít fotografií a stojí proto za to přijet.

Všichni přátelé dobré fotografie jsou zváni.