Čtvrtek, 13 Prosinec 2018
MISTR SVAZU ČESKÝCH FOTOGRAFŮ 2009 - jak to dopadlo? PDF Tisk
Soutěž o Mistra SČF je jednou z nejstarších soutěží pořádaných pro fotografy u nás. Její počátky spadají do 40. let minulého století, kdy ji pořádal tehdejší Svaz československých klubů fotografů amatérů, na jehož historii i koncepci navázal současný Svaz českých fotografů. Soutěž byla několikrát   obnovena: v 70. letech, v druhé polovině 90. let a konečně v roce 2007, kdy byla opět po odmlce vyhlášena v souvislosti s rozšířením činnosti svazu a otevřením vlastní výstavní síně – Galerie SČF v Kollárově ulici na Praze 8.

V historii soutěže se jako mistři i autoři zařazení do první desítky (nynější kandidáti) objevují  fotografové dnes zvučných jmen (např. K. O.Hrubý, Přemysl Koblic, Petr Sikula, Dalibor Stach, František Dostál, Jaroslav Kučera, Jindřich Štreit či Zdeněk Halámek).

Prvním mistrem současné soutěže se stal za rok 2007 Milan Bartoš, za rok 2008 Mistr vybrán nebyl, pouze 10 nejlepších – kandidátů Mistra.

A jaké jsou výsledky v posledním ročníku?

Předložené soubory 24 autorů posuzovala porota v čele s předsedkyní fotografkou Danou Kyndrovou. Členy byli  fotograf Jiří Všetečka,  Josef Mühldorf , 1.ČKFA, Rudolf Stálich,  FotoVideo,Věra Matějů, SČF,  Milan Sedláček, NIPOS, tajemnicí Olina Zlámalíková. Porota se rozhodla udělit titul Antonínu Říhovi z Bohdíkova. Do první desítky byli bez stanovení pořadí vybráni tito autoři, kteří se stali Kandidáty Mistra Svazu českých fotografů pro rok 2009: Milan Báča, Jan Maroušek, Vladimír Oliva, Bohumil Petrlík, Stanislav Sedláček, Michal Siroň, Jiří Synek, Pavla Vrbová, František Zemek. Někteří z nich se mezi prvních deset dostali již opakovaně a mohou v souladu s propozicemi soutěže požádat o udělení titulu Autor Svazu českých fotografů. Mistr SČF má nárok na uspořádání samostatné výstavy ve svazové galerii.

Diplomy byly Mistrovi i kandidátům předány  9.dubna 2010 při zahájení členské výstavy na téma Rodina v Ambitu kláštera panny Marie Sněžné v Praze na Jungmannově náměstí. Výběr z jejich soutěžních prací představuje výstava v Galerii SČF od 12. do 27. dubna 2010.

Prestiž  soutěže se stále zvyšuje a rovnoměrně s tím stoupá i kvalita posuzovaných fotografií. Těšíme již na příští ročník s uzávěrkou v lednu 2011.