Pondělí, 21 Leden 2019
Výstava Setkávání v Turnově PDF Tisk Email
Od středy 26.října  do 29. listopadu 2016 bude v Galerii Safír, Muzea Českého ráje v Turnově (vstup přes muzejní prodejnu) otevřena výstava přírůstků - darů do Sbírky fotografií Svazu českých fotografů. Výstavu pořádá SČF, Fotoklub Safír Turnov a Fotostudio BJ s podporou Ministerstva kultury  ČR. Výběr dokumentuje rozšiřování sbírky jako unikátního souboru více než dvanácti tisíc fotografií významných českých a slovenských autorů od počátku 20.století po současnost.
Sbírka SČF znamená významný zdroj informací pro mapování a studium dějin české fotografie. Jako jediná v České republice zahrnuje i kreativní fotografy z řad amatérské fotografické veřejnosti (často fotografující spisovatele, výtvarníky či filmaře), stejně jako mnohé neprávem opomíjené osobnosti a díla. Sbírkový fond se stále rozšiřuje a každoročně jsou darovaná díla prezentována veřejnosti.
Tento výstavní výběr představuje přírůstky roku 2016, mezi nimiž vyniká významný a rozsáhlý soubor fotografa Josefa Sekala. Divácky zaujmou zejména jeho portréty kolegů – fotografů. Cenný vklad do sbírky znamenají rovněž snímky legendy fotografického humoru Františka Dostála, méně známé záběry ze seriálu Letní lidé. Trochu melancholickou atmosféru mají venkovská zátiší v podání Antonína Špáta, jednoho z neúnavných pozorovatelů života okolo sebe. Výtvarně zajímavé, byť poněkud netypické v kontextu jeho další tvorby se jeví akty Jiřího Hanáka, autora originálních fotografických koláží. Nepřehlédnutelné jsou i fotografie severočeského fotografa Václava Lahovského tematizující pohybovou neostrost.
Realizované výstavy přispívají k nezbytnému seznámení se sbírkou, postupně ji etablují jako neodmyslitelnou součást kulturního dědictví naší fotografie. Od roku 2006, kdy sbírka oslavila 25 let svého vzniku, bylo podle promyšleného dramaturgického plánu realizováno čtyřicet výstav a další se připravují. Neustále je rozvíjena i sběratelská činnost, rozšiřující sbírku o díla významných současných fotografů, bez ohledu na to, zda jsou či nejsou členové svazu.