Pondělí, 21 Leden 2019
TAK TROCHU MODRÝ VÍKEND PDF Tisk Email
Hradec Králové    13. – 15. září 2013

Ve víkendové dílně fotografického dokumentu se zaměříme na osobitou obrazovou interpretaci  situací běžného dne. Okolní svět ale nebudeme chtít pouze popsat, ukázat – půjde nám o jeho transformaci do reality nové - obsah fotografií, které v průběhu víkendu vzniknou proto nemusí být nutně na první pohled zcela zřetelně jasný a čitelný, naopak by měl poskytnout divákovi široký prostor pro vlastní výklad vnitřního smyslu a hledání významových interpretací.

 

Kalendář akce a přihláška

Naším cílem může být jak hledání nekonvenčních motivů v každodenní realitě více či méně charakteristických pro současný životní styl, stejně tak ale můžeme k okolnímu světu přistupovat se snahou do dění kolem nás vstoupit, účastnit se ho, vnímat, inscenovat ho a fotograficky ho osobitě zaznamenat či využít pro interpretaci vlastní myšlenky.

 Jako základní prostor k fotografování nám poslouží víkendové události ve městě a jeho okolí (Czech Truckfest, Tambor balon tour, Vinobraní na Kuksu, apod.). Stejně tak ale můžeme pro  naše fotografie hledat motivy v městské či okolní krajině, veřejných i privátních interiérech, industriálních zónách, nákupních centrech...

 Aby pro vás byla dílna co možná nejvíce přínosná, doporučuji připravit si předem několik variant “fotografických projektů – témat”, které byste chtěli v průběhu víkendu realizovat, a předem si tato témata promyslet. Při volbě tématu vycházejte z vaší přirozené sféry zájmů, z problémů, které vás zajímají, a které byste rádi se svým okolím diskutovali či sdíleli.

Ideálním přístupem je připravit si ke každému tématu krátkou explikaci – úvodní text, který by projekt charakterizoval,

a ze kterého bude dostatečně zřejmý váš autorský záměr – problém, který chcete ve fotografiích řešit. Takový text vám napomůže co možná nejprecizněji téma formulovat a nasměruje vás v hledání motivů a situací, které budou vaši myšlenku nejlépe ilustrovat.

Pamatujte přitom, že dokumentární fotografie není jen “street photo”, přirozeně se v ní uplatňují i jiné fotografické žánry – krajina, portrét, zátiší, inscenace... proto vaše série může být postavená výhradně na snímcích, kde se lidé či akční situace nebudou vůbec objevovat.

Na pátečním večerním semináři bychom vaše návrhy prodiskutovali, vybrali ten, který by byl k realizaci nejvhodnější, a zvážili bychom, jak jej formálně fotograficky provést.

Účastníci dílny si přirozeně přinesou fotografické vybavení se kterým rádi pracují, a které jim poskytuje potřebnou tvůrčí svobodu.