Pondělí, 21 Leden 2019
PRAHA FOTOGRAFICKÁ už v červnu PDF Tisk Email

Cena Praha fotografická je inovovaná soutěž a výstava navazující na  mnohaletou osvědčenou tradici. Je otevřena fotografující veřejnosti, jež má jejím prostřednictvím možnost vyjádřit se k životu v hlavním městě. Výstava vítězných a vybraných snímků se letos bude konat od 3. do 30.června na Staroměstské radnici v Praze. Slavnostní vyhlášení výsledků a zahájení výstavy proběhne 3.6.2013 za přítomnosti primátora hlavního města Prahy, starosty Městské části Praha 1, zástupců sponzorujících firem a dalších významných hostů.

Tato akce k Praze neodmyslitelně patří, je originální, určená českým fotografům a ryze domácímu tématu i publiku. Soubor fotografií, které v jejím rámci vznikají, je zároveň dobrou vizitkou aktivit hlavního města pro zahraničí. Nejde  jen o oslavu historických památek, ale i o kritický a zároveň chápající pohled na město, jeho vývoj, přednosti, události, aktuální problémy i proměny. O situace a obrazy, které je třeba zachovat pro budoucnost, protože skládají tolik nezbytnou kroniku metropole realizovanou zevnitř. Všichni, kdo pořídí zajímavé snímky, se mohou zapojit.

Soutěž určená fotografům hlavního města a výstavně prezentující jejich nejlepší práce nabývá od tohoto ročníku nové podoby. Nově bude udělována Cena primátora hlavního města Prahy, která se stane zastřešením tradičních cen, které udělují firmy Olympus a Foma Bohemia, návštěvníky výstavy vybrané Ceny starosty městské části Praha 1, ceny Svazu českých fotografů, Ceny Zväzu slovenských fotografov, Ceny časopisu FotoVideo a cen v jednotlivých kategoriích, jež věnují firmy Centrum FotoŠkoda, Excel Foto, Et Netera, Nikon a Pentax.

Výstava představí přes 200 fotografií vybraných z 1005 snímků přihlášených do letošní soutěže 97 fotografy ve čtyřech stálých kategoriích: Krása Prahy a její proměny, Lidé v Praze, Problémy Prahy a Kronika hlavního města, a dvou proměnlivých kategoriích: Místo, které mám v Praze nejraději a Dnešní tvář Vinohrad. Vítězné snímky vybrala porota pod vedením fotografa Jiřího Všetečky ve složení: Dana Bleyová, fotografka a výtvarnice, Jiří Hanke,  fotograf a galerista, Věra Matějů, Svaz českých fotografů, kurátorka výstavy, Milan Sedláček, Nipos Artama, Jaroslav Šimon, Magistrát hlavního města Prahy, Karol Klváček , Zväz slovenských fotografov, Ondřej Čihař, Et Netera, Michal Peštuka, Excel foto, Marcela Řezníčková, Foma Bohemia, Ondřej Typolt, Olympus. Cenu starosty Městské části Praha 1 pro  snímek, který získal přízeň nejvíce návštěvníků loňské výstavy, převezme Radomír Režný za fotografii V katedrále.

Soutěž je vlastně jedinečnou a každoročně doplňovanou kronikou Prahy. Některá místa se mění den ze dne, nestačíme to ani zachytit pamětí. Fotografie je médium, které spolehlivě dokáže měnící se tvář města zdokumentovat.  Každým rokem totiž tato soutěž nabízí obraz hlavního města jako kaleidoskop složený z nejrůznějších úhlů pozorování. Spektrum autorů vystavovaných snímků je velmi široké - od fotografů, kteří se Praze soustavně věnují, přes obyvatele Prahy po její návštěvníky. Každoroční výstavy jsou tak nejen odrazem proměn hlavního města, ale i tvůrčích aktivit a směřování jednotlivých fotografů.

VĚRA MATĚJŮ