Pondělí, 21 Leden 2019
WORKSHOP SOUČASNÁ PODOBA VRŠOVIC PDF Tisk Email

Zveme vás k účasti na dalším workshopu, který pořádá Svaz českých fotografů v rámci cyklu PRAHA DŘÍVE A NYNÍ. Workshop mapující současný stav jedné části  Prahy 10 bude pokračováním práce skupiny fotografů při SČF, která již v rámci tohoto projektu zmapovala Dnešní Karlín, Dnešní Žižkov, Současný Smíchov, Přítomnost Braníka a Podolí a Současný Josefov. O průběhu workshopu budou pravidelně informovat tyto stránky, přihlásit se lze na emailu scfzavinacscf.cz nebo přímo na první procházce s dr. Czumalem, která proběhne v pátek  22. června 2012. Sraz v 16,30 před Galerií DESET - Waldesovo muzeum. Čechovo nám. - Moskevská 262/57, Praha 10.

 

Workshopy jsou otevřeny široké fotografické veřejnosti, skupina fotografů se stále rozrůstá. Práce probíhá v několika soustředěních. Vytipování míst k fotografování vede kunsthistorik PhDr. Vladimír Czumalo. Během několika dvouhodinových procházek se bude fotografovat společně. Dále budou účastníci fotografovat samostatně s možností konzultací se známými fotografy Prahy Jiřím Všetečkou a Petrem Šálkem. Vzniklé fotografie všech účastníků s komentáři jsou postupně vystavovány na webové stránce SČF, kde se k nim mohou fotografové a návštěvníci vyjadřovat. V dalších setkáních jsou fotografie postupně hodnoceny a vybírány na výstavu a do katalogu. Z vybraných snímků bude totiž v závěru roku 2012 uspořádána výstava v příslušné městské části. K výstavě bude vydán katalog ve stejné podobě jako u workshopů věnovaných Karlínu, Žižkovu, Smíchovu, Podolí a Braníku. Katalogy z předchozích akcí si lze prohlédnout zde.

Workshop je pořádán v koordinaci s fotografickou soutěží Praha fotografická, jejíž speciální kategorií  letos je Současná podoba Vršovic.

Témata k fotografování:

Architektura – proměny podoby městské části,

Bydlení – styl života a jeho změny,

Obchod – jeho vliv na život obyvatel,

Lidské vztahy – děti, staří lidé, domácí zvířata, soužití,

Kultura – kina, divadla, restaurace, sport, kulturní akce.

Fotografie mohou být zaměřeny na současný stav i na průběh oprav a rekonstrukcí.Vítány jsou i fotografie srovnávající.

I když existují stovky fotografií Prahy, většinou jsou vytvořeny komerčně a účelově. Málokteré zachycují skutečný stav města, tak jak se jeví jeho obyvatelům a návštěvníkům. To je právě účelem workshopu. Protože podoba města se rychle mění, nestačí ji zaznamenávat ani paměť. A tady je mnoho prostoru pro tvůrčí fotografii, která se od účastníků očekává.